Pioneers

Bishop Anastasius Hartmann O.F.M.Cap

Date
Age
Event
Title
24 Feb 1803
Born
Hitzkirch, Switzerland
1821
17
Professed
Member of Order of Friars Minor Capuchin
1826
22
Ordained Priest
Priest of Order of Friars Minor Capuchin
1846
42
Appointed
Vicar Apostolic of Patna, India
1846
42
Appointed
Titular Bishop of Derbe
16 Mar 1846
43
Ordained Bishop
Titular Bishop of Derbe
16 Aug 1849
46
Appointed
Vicar Apostolic of Bombay, India
1858
54
Resigned
Vicar Apostolic of Bombay, India
24 Jan 1860
56
Appointed
Vicar Apostolic of Patna, India
24 Apr 1866
63
Died
Vicar Apostolic of Patna, India
  • a priest for 40.3 years
  • a bishop for 20.1 years
  • Titular Bishop of Derbe
  • Vicar Apostolic of Patna
  • Principal Consecrator of
Ignatius Camillus William Mary Peter Cardinal Persico, O.F.M

Bishop Louis Van Hoeck, S.J. 
Date
Age
Event
Title
17 Apr 1870
Born
Anversa, Italy
1903
32
Ordained Priest
Priest of Society of Jesus
20 Jul 1920
50
Appointed
Bishop of Patna, India
9 Mar 1921
50
Ordained Bishop
Bishop of Patna, India
15 Feb 1928
57
Appointed
Bishop of Ranchi, India
30 Jun 1928
58
Installed
Bishop of Ranchi, India
30 Apr 1933
63
Died
Bishop of Ranchi, India
  • a priest for 30.3 years
  • a bishop for 12.1 years
  • Bishop of Patna & Ranchi
  • Principal Consecrator of
Archbishop Brizio Meuleman, S.J.


Bishop Bernard Sullivan, S.J
Date
Age
Event
Title
24 Mar 1889
Born
Trinidad, CO, USA
26 Jun 1921
32
Ordained Priest
Priest of Society of Jesus
15 Jan 1929
39
Appointed
Bishop of Patna, India
17 Mar 1929
40
Ordained Bishop
Bishop of Patna, India
6 Jun 1946
57
Resigned
Bishop of Patna, India
6 Jun 1946
57
Appointed
Titular Bishop of Halicarnassus
16 May 1970
81
Died
Bishop of Patna, India 
  • a priest for 48.9 years
  • a bishop for 41.2 years
  • Bishop Emeritus of Patna
  • Titular Bishop of Halicarnassus
  • Principal Consecrator of
Edward Aloysius Cardinal Mooney


Bishop Augustine Wildersmuth,S.J.

Date
Age
Event
Title
20 Feb 1904
Born
Saint Louis, MO, USA
25 Jul 1935
31
Ordained Priest
Priest of Society of Jesus
12 Jun 1947
43
Appointed
Bishop of Patna, India
28 Oct 1947
43
Ordained Bishop
Bishop of Patna, India
6 Mar 1980
76
Retired
Bishop of Patna, India
12 Jun 1993
89
Died
Bishop Emeritus of Patna, India
  • Second Vatican Council: Session One: Council Father
  • Second Vatican Council: Session Two: Council Father
  • Second Vatican Council: Session Three: Council Father
  • Second Vatican Council: Session Four: Council Father
  • a priest for 57.9 years
  • a bishop for 45.6 years
  • Principal Co-Consecrator of:
    • Lawrence Trevor Cardinal Picachy, S.J.
    • Archbishop Benedict John Osta, S.J.

Archbishop Benedict J. Osta, S.J. 
Archbishop Benedict J. OstaSJ, was born on Aug. 15, 1931, in the Christian Quarters of Bettiah, West Champaran District, Bihar. He was ordained a priest on June 9, 1963, and appointed Bishop of Patna diocese on March 28, 1980. His Episcopal ordination was on June 21, 1980. The diocese was elevated to an archdiocese in 1999, and Bishop Osta was installed as archbishop took place on July 11, 1999. Bishop Osta was vicar general of Patna before his appointment as the archdiocesan prelate.
Date
Age
Event
Title
15 Aug 1931
Born
Blasurahi
9 Jun 1963
31
Ordained Priest
Priest of Society of Jesus
6 Mar 1980
48
Appointed
Bishop of Patna, India
21 Jun 1980
48
Ordained Bishop
Bishop of Patna, India
16 Mar 1999
67
Appointed
Archbishop of Patna, India
1 Oct 2007
76
Retired
Archbishop of Patna, India
30 Jan 2014
83
Died
Archbishop Emeritus of Patna, India 
  • a priest for 46 years
  • a bishop for 29 years
  • Principal Consecrator:
    • Lawrence Trevor Cardinal Picachy, S.J.
  • Principal Co-Consecrators:
    • Archbishop Pius Kerketta, S.J.
    • Bishop Augustine Francis Wildermuth, S.J.

Archbishop William D'Souza, S.J. 
Date
Age
Event
Title
5 Mar 1946
64
Born
Madanthar
3 May 1976
30
Ordained Priest
Priest of Society of Jesus
12 Dec 2005
59
Appointed
Bishop of Buxar, India
25 Mar 2006
60
Ordained Bishop
Bishop of Buxar, India
1 Oct 2007
61
Appointed
Archbishop of Patna, India 
  • a priest for 33 years
  • Former Bishop of Buxar Diocese
  • Principal Consecrator:
    • Archbishop Pedro L√≥pez Quintana
  • Principal Co-Consecrators:
    • Archbishop Benedict John Osta, S.J.
    • Bishop John Baptist Thakur, S.J.
  • Principal Consecrator of:
    • Bishop Sebastian Kallupura
  • Principal Co-Consecrator of:
    • Bishop Binay Kandulna


                                                           Coadjutor Bishop
Most Rev. Sebastian Kallupura
 
 


No comments:

Post a Comment

Contact Us:

Archbishop's House,
Bankipur Post,
Patna, 800 004,
Bihar

Email: archbishoppatna@gmail.com